Oyuncaklar

Her çocuk oyuncak sahibi olmak ister, Bizde bu çocukları mutlu etmek için, Arızalı, Bozuk, Kullanılmayan, Kırık, atılacak tüm oyuncakları alıp, tamir edip ihtiyaç sahibi çocuklara hediye ediyoruz.

Videoları izlemek için Tıklayın.
slider image slider image slider image slider image slider image slider image slider image

Projemiz, 27.09.2017 Tarihinde işlemlerine başlamıştır.
Proje geliştiricisi Muammer Kavazoğlu'dur.
Bu projemizde hiç bir oyuncak israf edilmez, çevre kirliliği önlenir, Çocuklar aldığı oyuncaklar ile mutlu olur. Çöpe gideceğine geri dönüşüm sayesinde yenilenir ve kullanılır hale getirilir.

Orhangazi kaymakamlık makamı, Orhangazi belediyesi ve Orhangazi milli eğitimin katkıları ile yoluna devam etmektedir.

Projemizin amaçı
Projemiz, İhtiyaç sahibi tüm çocuklara bir oyuncak hediye etmektir. Toplanan oyuncaklar tamir edilip ihtiyaç sahibi ( Öksüz, Yetim, Kimsesiz, Maddi durumu olmayan ) çocuklara verilmek üzere hazırlanır, temizlenir, bakımları yapılıp hediye edilir.

Projemizin Hedefleri
Projemizin hedefi 1.000.000 Adet otuncak tamir edip ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırmaktır.
Şuana kadar tamir, bakım, onarımı tamamlanan 16.500 Adet oyuncak ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmıştır.

Projemizin Sloganı ve Grafik tasarımcısı
Grafik tasarım uzmanı Mehmet Tayyare ( Grafik Tasarımcısı )'dir.

Projemizde Peluş oyuncaklar
Peluş oyuncaklar gözü olmayan, çalışmayan, kirli ve dikülmesi gereken peluşların tamamı elden geçirilir, Daha sonra bu işlem bittikten sonra makinalarımızda yıkanıp temizlikleri yapılsıktan sonra tekrar kontrol edilir. Hediye edilmek için müsait oyuncakların tamamı çocuklara hediye edilir.

Projemizde Plastik oyuncaklar
Plastik oyuncaklar, Eritme yöntemi kullanılarak tamir etmeye çalışılır.
Parça eksiklikleri benzer diğer parçalanmış oyuncaklardan karşılanır.
Temizlik işleminden sonra bir sonraki aşamaya geçilir.
Param parça olmuş hiç kullanılmayacak vaziyette olan plastik oyuncaklar Anlaşmalı geri dönüşüm yetkilisine teslim edilir ve yerine yeni oyuncak gönderilir.
Bizde hazır olan bu oyuncakları ihtiyaç sahibi çocuklara hediye ederiz.

Projemizde Demir oyuncaklar
Demir oyuncaklar, Kaynak olabilecek durumdaki oyuncaklar tekrar eski haline getirilir, boyanır ve tekrar işleme alınır.
Hiç düzelmeyecek durumda olan demir oyuncak parçaları Anlaşmalı geri dönüşüm yetkilisine teslim edilip, Yeni oyuncaklar ile değiştirilir.

Projemizde Elektronik oyuncaklar
Elektronik oyuncakların bir çoğu tamir edilebilir durumdadır. Çoğunlukta plastik aksamlarında sorunlar kırılmalar olmaktadır. Tamir, bakım ve onarım işlemi yapılır ve kullanılır durumda olan oyuncaklar temizlik işleminden sonra hediye edilir.
Sorunlu olan elektronik oyuncakların parçaları kullanılır. (Motor, Lamba, Pil Yatağı, Düğmeler vb.)

Projemizde Ahşap oyuncaklar
Ahşap oyuncaklar için fazla birşey yapmamız mümkün olmamaktadır. Kullanılabilir durumdaki oyuncakları temizleyip ihtiyaç sahibi insanlara teslim ediyoruz.
Diğer Param parça olmuş ahşap oyuncakları'da ihtiyaç sahibi listesinde bulunan kişilere yakacak olarak hediye ediyoruz. ( Miktar fazla olursa, miktarı az olması durumlarda toplama işlemi devam etmektedir. )

Projemize Destek verenler
Bu projemizde emeği geçen, Herhangi bir konuda bizi yalnız bırakmayıp, desteklerini esirgemeyen, öncelikle Orhangazi kaymakamlığı ve Orhangazi belediyesi başta olmak üzere, tüm kurum, kuruluş ve tekil şahıslara çok teşekkür ediyoruz.
Bu proje bir hayır işidir. Hayıra vesile olan ve hayır için yarışan herkesden allah razı olsun. Rabbim bu güzel projeye destek veren herkesin işini, gücünü rast getirsin ve iyi niyetlerini kabul etsin.

Temizleme ve Yıkama
Her oyuncak kullanılabilir duruma getirildikten sonra temizlik işlemi yapılır.
Peluş Tarzı oyuncakların tamamı makinalarımızda yıkama işlemi yapılır ve teslim edilir.

Projemizi anımsatan güzel bir hadis
"Öyle ise siz de (ey mü'minler) hayır işlerine koşun, birbirinizle yarış edin". (Bakara, 148)
Büyle güzel bir hadis için yarışmak bizimde gürevimiz diyerek bu işe başladık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çocuklar hakkındaki sözleri
1) Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.
2) Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.
3) Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.
4) Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.
5) Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.
6) Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.
7) Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.
8) Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.
9) Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.
10) Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.
11) Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türkten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!
12) Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.
13) Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.
14) Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.
15) Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çocuklar için bu kadar anlamlı sözler ifade etmişken biz çocuklarımız için ne yapıyoruz?

DOC & DOCX (Document Format)

*.DOCX Formatında ( Proje Sunumu ) dökümanı indirmek için, Tıklayın.


Projemiz ile ilgile bize ulaşım
Alt bölümdeki iletişim bilgilerinden faydalanarak, Bize ulaşabilir, Sorun, şikayet ve önerilerilerinizi sunabilirsiniz.